Lives of the fellows

William Dawes

b.1655 d.9 March 1733
MD Leyden(1680) MD Cantab(1682) FRCP(1685)

William Dawes, M.D., was entered on the physic line at Leyden, 12th July, 1680, being then twenty-five years of age, and before the end of the year graduated doctor of medicine there (D.M.I. de Variolis). He was incorporated at Cambridge in July, 1681; but the “Graduati Cantabrigienses” represents him as M.D. of 1682 by royal mandate. He was admitted a Candidate of the College of Physicians 2nd April, 1683; and a Fellow, 25th June, 1685. He was Censor in 1689, 1693, 1695, 1696, 1710, 1711; Elect, 12th May, 1710; Consiliarius, 1710. He was appointed President 11th September, 1712, and continued in that office till 26th March, 1716, when he tendered his resignation, having in January preceding withdrawn himself from town, in consequence of the embarrassed state of his affairs: -

”1716. Feb 10. Comitiis Censoriis. Dr. Harris, Præses Natus. The President having withdrawn himself by reason of the disorder of his private affairs, so that he could no longer serve the College in that post, Dr. Harris was desired to write to him to desire him to send the resignation of his Presidentship as soon as he could.”

”Ordered, That the Treasurer do present two guineas to young Mrs. Dawes for securing the President’s keys, and the Annals of the College.”

On the 26th March, Dr. Dawes’ resignation, dated 20th March, 1716, was read and accepted, and Dr. Bateman thereupon appointed to succeed him. His resignation of the office of elect was accepted 1st June, 1716. Dr. Dawes had retired to Guernsey, and died there 9th March, 1733.

William Munk

[Wm Dawes MD. In 1706 he was living in Norfolk St Strand. In 1709 in Great Queen St Lincoln’s Inn. In 1719 his name is without an address and so continues to the last.]

(Volume I, page 436)

<< Back to List